Članovi zbora Župe sv. Ante Padovanskog Bugojno s voditeljicom s. Auksilijom Milić, ŠSF, nakon naporne radne godine, pošli su tragovima umjetnosti, kulturne i duhovne baštine Franjevačkog samostana Gorica – Livno. U subotu, 20.06.2026. godine u jutarnjim satima krenuli su prema Livnu. Vodstvom gvardijana fra Marka Ešegovića obišli su crkvu i novu postavu križnog puta, postavljenu na prostoru od samostana do groblja sv. Mihovila. Galeriju Gabrijela Jurkića i muzej razgledali su uz stručno vodstvo gđe Ružice Barišić. Ugodno druženje i okrjepu zborašima ponudile su Sestre franjevke samostana Krista Kralja na Gorici. Predstojnica s. Anđelka Jukić i sestre doprinijele su radosnom zajedništvu bugojanskih zboraša i sestara. “Hvala Vam što ste nam otvorili vrata svoga samostana, ali još više što ste nam otvorili svoja srca. Vaše gostoprimstvo, duhovno vodstvo i nesebična spremnost da s nama podijelite bogatu povijesnu, kulturnu i duhovnu baštinu ostavili su dubok trag u svima nama”, izrekla je zahvalu jedna od sudionica ovoga hodočašća i nastavila riječima: “Ovaj posjet i zajedničko druženje za nas su bili istinski izvor duhovne obnove i radosti, a pjesma kojom slavimo Gospodina dobila je novu snagu zahvaljujući zajedništvu koje smo osjetili u Livnu.
Zahvaljujemo se gvardijanu samostana na Gorici fra Marku Ešegoviću, časnoj sestri Anđelki Jukić kućnoj poglavarici, te s. Mariji Mihaljević, s. Sari i ostalim časnim sestrama koje su nas toplo i srdačno primile. Također smo zahvalni djelatnici muzeja i galerije gospođi Ružici Barišić koja se potrudila što bolje nam prezentirati povijesne činjenice i kulturnu baštinu nas Hrvata koju čuvamo i njegujemo. Zahvaljujemo se i župniku župe svetog Ante u Čukliću fra Peri Kulišu i neiscrpnim podatcima o samoj crkvi i župljanima”. Okrjepljeni i osvježeni na Gorici, putnici hodočasnici iz Bugojna nastavili su put Veprica gdje ih je dočekao don Marijo Šitum, izrekao dobrodošlicu i prikazao povijesni nastanak Svetišta u Vepricu kod Makarske. Slavlje sv. mise, kako to zna i umije zbor iz Bugojna, bilo je ispunjeno pjesmom, zahvalom za dan, mjesec i cijelu godinu rada. Povratak kući ispunjen je radošću, mirom i zahvalnošću, te ponosom na franjevačku tradiciju i ljepotu krajeva koje tako vjerno čuvaju braća franjevci. Radujemo se nekom budućem susretu, bilo ponovno na prelijepoj Gorici ili kod nas u Bugojnu!
” Gdje su dvojica ili trojica sabrana u moje ime, tu sam i ja među njima” (Mt. 18,20) J.K.




